Wycieczki do Poznania

Wycieczki do Poznania

Wycieczki do Poznania

Przedwczoraj wróciłam z wycieczki do Poznania. Poznań uchodzi za szczególne miasto, gdyż jest jednym zarówno z największych jak i najstarszych miejscowości na terenie Polski. Poznań jest miastem nietypowym. Na jego unikatowość wpływa między innymi fakt, iż każda część tego miasta zdaje się być zupełnie różna, odmienna.

Wycieczki do Poznania
Wycieczki do Poznania

Zbiórka odbyła się około siódmej rano. Na miejscu byliśmy koło godziny dziesiątej. Swoją podróż rozpoczęliśmy Traktem Królewsko-Cesarski w Poznaniu – jest to główna trasa turystyczno-kulturowa. Zaczęliśmy od Starego Rynku z przepięknym renesansowym Ratuszem. Od przewodnika dowiedzieliśmy się, że najstarsza wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1310 roku. W latach 1550-67 ratusz został przebudowany przez włoskiego architekta Jana Baptystę Quadro z Lugano w stylu renesansowym. Najstarszą częścią gmachu są wczesnogotyckie piwnice! Najciekawsze pomieszczenia znajdują się na pierwszym piętrze. Wielka Sień – Sala Odrodzenia jest jednym z najpiękniejszych wnętrz renesansowych na obszarze całej Polski! Jest to idealne miejsce dla każdego fotografa!

Zamek Cesarski

Kolejnym etapem wycieczki był Zamek Cesarski. Jest to ostatnia i najmłodsza rezydencja monarsza w Europie! Powstała ona specjalnie dla niemieckiego cesarza. Z powstaniem zamku wiąże się ciekawa legenda. Polak codziennie odwiedzał miejsce budowy. Spytany przez burmistrza dlaczego się cieszy z postępu budowy odpowiedział „Zaś ale przepowiednia mówi, że gdy zamek cysorski w Poznaniu stanie, to Polska z martwych powstanie”. Niedługo później Polska odzyskała niepodległość.

Około godziny piętnastej zwiedziliśmy Ostrów Tumski oraz Katedrę, która się na nim mieści. Na miejscu obecnej katedry gotyckiej, zbudowano w roku 968 pierwszy kościół katedralny p.w. św. Piotra, murowany z okrzesków martwicy łąkowej i granitu. Był on kolebką polskiej państwowości .Powstał zanim na tym terenie panować zaczął ród Piastów! . W Katedrze pochowano księcia Mieszka I i jego syna Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski. Obok najwcześniejszego grobowca Mieszka I i Bolesława Chrobrego, zachowała się tam prawie połowa wapiennej misy chrzcielnej o średnicy ok. 5 m. Przypuszcza się, że jest ona pozostałością baptysterium zbudowanego w czasach Mieszka I. Ma ponad tysiąc lat. Prawdziwym klejnotem katedry jest wielki ołtarz ! Był niesamowity. Pod chórem organowym po obu stronach ścian wmurowane są renesansowe nagrobki rodziny Przecławskich. Około godziny dziewiętnastej wyjechaliśmy z Poznania. Na miejscu byliśmy ok 22. Niedługo znów chcemy pojechać na wycieczkę wraz z biurem podróży!

Poznań to świetne miejsce również na imprezy firmowe, czy wyjazdy integracyjne.

3 thoughts on “Wycieczki do Poznania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *